Do pilotního ročníku soutěže Novinářská cena bylo přihlášeno téměř 250 příspěvků. Zapojili se zástupci všech větších českých médií, ale i menší redakce a nezávislí novináři.
Celkem se soutěžilo v 5 kategoriích: Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, Nejlepší reportáž, Nejlepší rozhovor, beseda, diskuze, Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura a Nejlepší komentář, krátký publicistický příspěvek nebo blog.
Odborné poroty nominovaly v každé kategorii 3 příspěvky, ze kterých následně vybrali vítěze. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Malostranské besedě.
Video ze slavnostního vyhlašování vítězů a vítězek Novinářské ceny 2010
Seznam členů a členek porot
Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek
Oldřich Černý, ředitel Nadace Fórum 2000 a Prague Security Studies Institute
Adriana Krnáčová, konzultantka a bývalá ředitelka Transparency International – Česká republika
Tatiana Repková, poradkyně v oblasti řízení médií
Nejlepší reportáž
Stanislava Benická, ředitelka Nadácie na podporu občianskych aktivít
Tereza Engelová, nezávislá novinářka se zaměřením na rozvojovou problematiku
Martin Preusker, zástupce šéfredaktora Prager Zeitung
Anna Sámelová, šéfredaktorka zpravodajství STV
Martin Štoll, rektor Literární akademie
Nejlepší rozhovor, beseda, diskuze
Tina Čorná, deník Pravda, vítězka kategorie Nejlepší rozhovor Novinářské ceny (2004, 2005 a 2006)
Jeff Lovitt, výkonný ředitel Policy Association for an Open Society
Svatava Navrátilová, Ústav marketingových komunikací UTB Zlín
Marek Vagovič, redaktor časopisu Týždeň, trojnásobný laureát Novinářské ceny
Jaroslav Veis, spisovatel, novinář
Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura
Joachim Dvořák, majitel vydavatelství Labyrint, spoluorganizátor Komiksfestu
Pavel Kořínek, bohemista, komiksový publicista a teoretik
Kornel Földvári, humorista a kritik (zástupce slovenské soutěže)
Radko Mačuha, výtvarník (zástupce slovenské soutěže)
Nejlepší komentář, krátký publicistický příspěvek nebo blog
Erik Best, vydavatel zpravodajského bulletinu Fleet Sheet
Josef Jařab, anglista a bývalý senátor
Peter Laca, dopisovatel Bloomberg z Prahy
Gabriel Beer, šéfreportér týdeníku Trend, vítěz Novinářské ceny
Výsledky soutěže
Kategorie: Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek
VÍTĚZ:
Michael Fiala, David Havlík: Série Diag Human (Česká televize: Reportéři ČT)
Důkladná a přehledná série reportáží odkryla hlavní aktéry případu, který ukazuje kriminální spojení politiky s organizovaným zločinem v České republice. Série vykreslila diletantský přístup českého státu při řešení této kauzy s podezřením, že kauza byla vedena tímto způsobem, aby sloužila k obohacení třetích osob. Tato série reportáží ušetřila českému státu více než 3 miliardy korun – nejen tím dokazuje sílu investigativní žurnalistiky.
NOMINACE:
Marek Švehla: Kmotr z panství Hluboká (Respekt)
Příspěvek mimořádně podrobně rozkrývá a srozumitelně vysvětluje podstatu fenoménu „kmotrovství“. Porota oceňuje, že se autorovi podařilo prolomit regionální tabu a poukázat na zvrácené vnímání vztahu mezi veřejnou správou a businessem na lokální úrovni, které degraduje až do korupčních vztahů.
Marie Valášková, Radek Kedroň: Série článků rozkrývající odměny zastupitelů působících v městských firmách a pokrývající černé financování politických stran (Hospodářské noviny)
Porota ocenila systematičnost a neúnavnost, s jakou autoři sledují veřejné zástupce a odhalují jejich nekalé praktiky. Porotu také zaujala profesionální důslednost autorů při vedení rozhovoru s aktéry kauzy.
ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY:
Sabina Slonková: Tajná zpráva o alkoholu (Aktuálně.cz)
Porota uděluje čestné uznání sérii reportáží Sabiny Slonkové o černém trhu s alkoholem. Jedná se o významné varování před problémem, který přímo ohrožuje lidské zdraví. Autorka nejen analyzuje daný problém, ale naznačuje také konkrétní kroky řešení.
Kategorie: Nejlepší reportáž
VÍTĚZ:
Tomáš Lindner: Jak se staví tygr (Respekt)
Na reportáži Tomáše Lindnera porotce zaujala schopnost zanalyzovat dění ve Rwandě skrze osobní prožitek a z jednotlivostí poskládat příběh o nadechnutí země, která se ocitla v propasti. Analytická i dějová rovina reportáže jsou v rovnováze; text navzdory své délce neztrácí na dynamice. Příspěvek je poselstvím, že i ze zdánlivě beznadějné situace existuje východisko.
NOMINACE:
Magdalena Sodomková, Jan Šibík: Perestrojka á la Kuba (Reflex)
Přestože téma reportáže není objevné, text přinesl neobehrané informace a navíc je dokázal prezentovat s velkou emocionální silou. Reportáž sugestivně dokládá degradaci hodnot a morální rozklad kubánské společnosti.
Iva Vokurková: Kluci, co hodně zlobí (Týden)
Najít v České republice téma, o němž nebylo napsáno, je prakticky nemožné. Autorka přesto dokázala vykreslit ústavní výchovu autenticky, bez patosu a sentimentu. Způsob zpracování je neobyčejně lidský a čtivý.
ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY:
Markéta Dobiášová: Překvapivý rozsudek v péči o dítě (Česká televize: Reportéři ČT)
Porota uděluje Markétě Dobiášové čestné uznání za výběr alarmujícího tématu, které je v České republice čím dál aktuálnější. Porota se zároveň domnívá, že podobné, kvalitně zpracované reportáže mohou mít významný společenský dopad.
Kategorie: Nejlepší rozhovor, beseda, diskuze
VÍTĚZ:
Kateřina Šafaříková: Sto ran bičem by byl úspěch (Respekt)
Porota oceňuje rozhovor Kateřiny Šafaříkové za mimořádně kvalitní zpracování aktuálního tématu lidských práv v Íránu. Příspěvek je výbornou sondou do myšlení tamní společnosti, kultury a hodnot. Ačkoli hlavním tématem citlivě vedeného rozhovoru je postavení ženy v Íránu, nejde o ideologizovaný pohled na genderovou problematiku.
NOMINACE:
Daniel Kaiser: Děkujte Bohu, že máte poblíž Rusko (Lidové noviny)
Porota rozhovor hodnotí jako suverénně a profesionálně vedený dialog. Oceňuje zejména přesné otázky a přiměřeně konfrontační pojetí interview.
Ondřej Nezbeda, Martin Uhlíř: Epidemie dnešní doby (Respekt)
Autoři dokázali zpracovat velmi obtížné a zároveň naléhavé téma asistované reprodukce, o němž se u nás teprve začíná diskutovat. Porota hodnotí důraz na etickou problematiku a širší kontext, v němž je téma představeno.
ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY
Tomáš Poláček: Evropa nám pomalinku umírá (Magazín MF DNES)
Rozhovor s Petrem Nárožným autora Tomáše Poláčka považuje porota v kontextu Magazínu Mladé fronty DNES za mimořádný, a proto mu uděluje čestné uznání.
Pavel Ryšavý: Máme evropské náklady a české příjmy (Pardubický deník)
Porota uděluje Pavlu Ryšavému čestné uznání za rozhovor se Zbyňkem Kusým, který se kvalitou svého zpracování vymyká běžné úrovni sportovní žurnalistiky.
Kategorie: Nejlepší komentář, krátký publicistický příspěvek nebo blog
VÍTĚZ:
V kategorii Nejlepší komentář, krátký publicistický příspěvek nebo blog porota nominovala tři autory, jejichž příspěvky vyčnívaly nad ostatními přihlášenými prácemi. Ocenila zejména poutavou formu zpracování, aktuálnost a společenský dopad. Informace byly podány srozumitelnou formou a příspěvky byly argumentačně podložené. Po dlouhé diskusi se však porota shodla, že žádný z přihlášených příspěvků nepřevyšuje ostatní práce tak výrazným způsobem, aby bylo odůvodnitelné udělení ceny jednomu vítězi. Porota se tedy rozhodla neurčit v kategorii vítěze.
NOMINACE:
David Klimeš: Série EURO v ohrožení (E15)
Komentáře tohoto autora se zabývají vztahem České republiky k eurozóně. Jedná se o profesionální shrnutí problematiky, tematicky užitečné, krátké, hutné a informačně nabité.
Martin Komárek: Série komentářů (Mladá fronta DNES)
Martin Komárek bezprostředně reaguje na aktuální politickou situaci v naší republice. Používá vtipnou a srozumitelnou formu jazyka.
Erik Tabery: Série komentářů (Respekt)
Autor komentuje aktuální dění naší politické scény. Jeho příspěvky jsou velmi dobře argumentačně podložené.
Kategorie: Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura
Cena byla udělena na vyhlášení soutěže Novinářská cena Slovenska v Bratislavě.
VÍTĚZ:
Miroslav Kemel: Série karikatur Ohlédnutí za rokem 2010 (Mladá fronta DNES)
Za působivou výtvarnou zkratku, která vystihuje charakteristické vlastnosti i podobu karikovaných a ironicky komentuje jejich pochybné aktivity.
NOMINACE:
Jozef Gertli „Danglár“: Série karikatur (Pravda)
Za karikaturistickou bravurnost, s jakou nelítostně analyzuje hekticky se ženoucí události ve světě i v nás.
Martin „Shooty“ Šútovec: Série karikatur (SME)
Za originalitu a dravost, se kterou neomylně odhaluje hříchy politiky i skryté nectnosti jednotlivců a společnosti.
Fedor Vico: Série karikatur (Hospodářské noviny)
Za obdivuhodnou vytrvalost, s jakou sleduje labyrint politiky, a výstižně ho komentuje osobitým rukopisem svých karikatur.
Zvláštní česko-slovenská cena za výjimečnou investigativní žurnalistiku
VÍTĚZ:
Michael Fiala, David Havlík: Série Diag Human (Česká televize: Reportéři ČT)
Rada soutěže Novinářská cena v ČR a na Slovensku oceňuje sérii investigativních reportáží Michaela Fialy a Davida Havlíka za mimořádně kvalitně odvedenou žurnalistickou práci a za výjimečný dopad v podobě ušetřených veřejných prostředků. Radní na sérii dále oceňují přehledný popis kauzy, která má i mezinárodní dimenzi, důkladnou analýzu a schopnost ustát politický tlak, který byl na autory vyvíjen.
NOMINACE:
Marie Valášková, Radek Kedroň: Série článků rozkrývající odměny zastupitelů působících v městských firmách a pokrývající černé financování politických stran (Hospodářské noviny)
Jedná se o ukázku kvalitní investigativní žurnalistiky, především důslednosti a vytrvalosti, s jakou se autoři tématu věnují.
Ján Kovalčík: PPP na diaľnice – rekord v plytvaní (Trend)
Příspěvek analyzuje první balík PPF projektů jako historicky největší veřejnou zakázku z pohledu jejích důsledků na veřejné finance. Rada soutěže ocenila autorovu důslednou snahu odhalit skutečné významy čísel, ať už byly jakkoli kamuflovány v dodatcích smluv. Detailní ekonomická analýza autora, která brání veřejný zájem poukazováním na způsoby předražování a nabízí alternativní řešení, v konečném důsledku přispěla ke změnám ve finančním nastavení balíku. Analýza byla publikována v týdeníku Trend.
Ján Maloch: Kauza Byty, série 6 reportáží (Markíza)
Série příspěvků odhaluje netransparentní způsob přidělování obecních bytů v bratislavské čtvrti Staré mesto. Rada soutěže ocenila autorův investigativní přístup, který ve slovenském televizním zpravodajství téměř neexistuje. Téma bylo zpracováno systematicky, s postupnou snahou o celoslovenský kontext, a i když bylo prezentováno ve formátu krátkého zpravodajství, bylo divácky srozumitelné.
ČESTNÉ UZNÁNÍ:
Hana Čápová: České peklo (Respekt)
Rada soutěže Novinářská cena v ČR a na Slovensku uděluje čestné uznání článku Hany Čápové především proto, že otevírá téma nelidských pracovních podmínek a vykořisťování zahraničních dělníků v České republice a popisuje, jak chladně se k problému staví stát. Rada soutěže doufá, že příspěvek bude motivovat slovenské a další české novináře, aby se tomuto tématu věnovali a zkusili zjednat nápravu nespravedlivého zacházení s cizinci.