Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

4.5.2016

Novinářská cena 2015 zná své vítěze

Třináct vítězů a vítězek soutěže Novinářská cena 2015 si odneslo ocenění ze slavnostního vyhlášení v pražské Galerii Louvre. Mezi 360 příspěvky, které byly do letošního ročníku nominovány, vynikli redaktoři Hospodářských novin, magazínu Reportér, Lidových novin, Mladé fronty DNES, online televize DVTV a již tradičně České televize. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha.

„Gratulace patří všem, kteří dosáhli na vítězství, ale i nominovaným. Jsme rádi, že se do 6. ročníku Novinářské ceny hlásí stále širší spektrum médií – vítězové letošního ročníku jsou toho dokladem,“ uvedl Robert Basch, ředitel pořádající Nadace OSF. „Informace jsou v dnešní době rychloobrátkové zboží a mít možnost se ohlédnout za tím nejlepším, co vzniklo v uplynulém roce, je vlastně luxus. Tuto jedinečnou možnost má i veřejnost prostřednictvím námi vydávaného eBooku s vítěznými příspěvky, který bude k dispozici v průběhu května,“ dodává Robert Basch.

Letošními cenami nejsilněji rezonovalo téma uprchlictví. Historicky první Cenu solution journalism si odnesl Tomáš Lindner z týdeníku Respekt. Porota u něj ocenila nejen dlouhodobé mapování tématu, ale hlavně, že čtenářům přináší příklady řešení, které lidé v Německu v souvislosti s uprchlickou krizí využívají. V kategorii Nejlepší psaný komentář zvítězil Petr Honzejk z Hospodářských novin, který se snažil téma nahlédnout z jiných úhlů, například z pohledu vietnamského ekonomického migranta žijícího v Praze. V audiovizuálním rozhovoru uspěl Martin Veselovský z DVTV s rozhovorem s Martinem Konvičkou. Stejný příspěvek zvítězil i v online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti. Téma přistěhovalectví, i když v jiných souvislostech, najdeme i v Nejlepším psaném rozhovoru, jehož vítězkou se stala Magdalena Sodomková. Ta pro Lidové noviny zpovídala autora dokumentárního filmu o situaci potomků somálských uprchlíku v Dánsku.

Další oceněné příspěvky se zaměřovaly na Rusko. V kategorii Nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek zvítězil šéfredaktor webu Hlídacípes.org Robert Břešťan, který se věnoval hlavně ruským ekonomickým zájmům u nás. Za nejlepší audiovizuální reportáž převzal cenu redaktor pořadu Reportéři ČT Lukáš Landa, který se věnoval aktivitám polovojenské skupiny, která vnímá Rusko jako svého spojence proti silám NATO. Jan Boček a Marcel Šulek získali Cenu za inovativní online žurnalistiku za interaktivní příspěvek o znepokojivé demografické situaci v Rusku. „Těší mě, že Novinářská cena hledá inovace v online žurnalistice a zároveň se snaží podporovat kvalitu novinářských textů. V našich výstupech pro klienty dlouhodobě vidíme rostoucí význam online žurnalistiky, ale především vysoký mediální dopad investigativně zpracovaných témat s velkým společenským přesahem,“ uvedl Petr Herian, zakladatel a předseda představenstva NEWTON Media, které je partnerem Novinářské ceny.

Nejlepším audiovizuálním analyticko-investigativním příspěvkem se stala série reportáží Dalibora Bártka, ve které propojil korupční kauzu s případy praní špinavých peněz prostřednictvím reklamního průmyslu. Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky získali studenti Adam Nedvěd a Tomáš Ducháček za projekt věnovaný kontrole veřejných zakázek před ÚOHS. Na rozpracování svého nápadu budou nyní spolupracovat s redaktory Českého rozhlasu.

Nejlepší psanou reportáž roku 2015 napsala redaktorka časopisu Newsweek Kateřina Šantúrová, která se věnovala současnosti i historickým souvislostem výroby a distribuce pervitinu. Jana Ustohalová se stala vítězkou Ceny za regionální žurnalistiku s rozhovorem o odsunu brněnských Němců po druhé světové válce. Cenu za Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikaturu převzal Vhrsti za své kresby do časopisu Rodina a škola. Kompletní seznam vítězů naleznete níže.

Vítězové i nominovaní si na slavnostním večeru převzali diplomy, vítězové a vítězky navíc získali odměnu 20 000 Kč. O vítězi každé kategorie rozhoduje čtyřčlenná odborná porota. Seznam všech hodnotitelů a soutěžních kategorií najdete níže a na www.novinarskacena.cz.  Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Partnery soutěže je český Google, NEWTON Media a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung, Ashoka Česká republika, Syndikát novinářů ČR a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

Harmonogram Novinářské ceny 2015

Přihlašování nominací – 1. prosince 2015 až 1. února 2016

Zasedání porot – březen a duben 2016

Slavnostní vyhlášení – 3. května 2016

Více informací:

Klára Čížková, Nadace Open Society Fund Praha

Tel: +420 777 891 392 / e-mail: klara.cizkova@osf.cz / www.novinarskacena.cz / #novinarskacena

VÍTĚZKY A VÍTĚZOVÉ  NOVINÁŘSKÉ CENY 2015
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší rozhovor“

Magdalena Sodomková: Marnotratní synové (Lidové noviny)

Porota u příspěvku oceňuje profesionální způsob kladení otázek. Rozhovor nabízí jiný, než jen pouze černobílý pohled na okolnosti vzniku a důsledků terorismu a narušuje stereotypy. Autorka se v textu snaží hledat příčiny, vzbuzuje diskusi, klade provokativní otázky a nenechává čtenáře chladnými.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Kateřina Šantúrová: No 1. (Newsweek)

Porota oceňuje komplexní zpracování závažného problému, jemuž média v poslední době nevěnují takovou pozornost. Autorka nahlíží na téma, které je specifické pro Českou republiku, a přesto má mezinárodní rozměr, z různých úhlů pohledu a velmi dobře vyvažuje reportážní prvky s historickými souvislostmi.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší komentář“

Petr Honzejk: Základní lidské právo na nenávist (Hospodářské noviny)

Porota oceňuje velmi dobrou jazykovou a stylistickou úroveň komentářů. Příspěvky postihují základní témata aktuálně rezonující českou společností, důležitá pro fungování společnosti obecně, a to i z méně obvyklého úhlu, zvláště v případě komentáře nazvaného Uprchlická krize od pultu vietnamské večerky. Pojmenovává a postihuje nenávist rozmáhající se ve společnosti a postupné zhoršování vztahů mezi lidmi.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Robert Břešťan: Jestli si nás Rusko koupí (Reportér magazín ve spolupráci s webem HlídacíPes.org)

Porota oceňuje poctivou práci při vyhledávání a vytěžování zdrojů, schopnost získané informace vyhodnotit a dát jim nový rozměr. Autor vytvořil výbornou analytickou práci, která obsahuje množství poznatků a zároveň je čtivá. Společensky závažné téma porota oceňuje i s ohledem na spojitost se zahraničně politickou situaci poslední doby.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“

Martin Veselovský : Konvička: Půjdu do voleb, Sobotka se nám vysmál (DVTV)

Porota oceňuje profesionální způsob vedení rozhovoru, kterým autor odhalil politické záměry a extremistické názory předsedy Bloku proti Islámu. Moderátor důsledně trval na položených dotazech a nenechal se vtáhnout do osobní roviny. Vyzdvihujeme také zvolené téma, které je klíčové pro budoucí charakter a otevřenost české společnosti a celé Evropy.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Lukáš Landa: Nebezpečná hra na vojáky (Česká televize)

Porota oceňuje, že reportáž zobrazuje objevné téma – fenomén, který existuje přímo před našima očima, aniž bychom o něm věděli. Dále oceňuje schopnost reportéra proniknout do polovojenské skupiny, získat si její důvěru a srozumitelně prezentovat téma veřejnosti. Reportáž měla konkrétní dopad – velitel této iniciativy vzápětí odstoupil.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Dalibor Bártek: Ostravský Janoušek; Reklama za stamiliony a Nečistá hra (Česká televize)

Porota ocenila velmi zajímavě zpracované téma prorůstání ekonomiky a politiky, které autor dlouhodobě sledoval. Autor při zpracování reportáží využil různorodé zdroje (výpovědi odborníků, analytická data, zúčastněné strany), které vizuálně vhodně střídá, což zprostředkovává divákovi celý kontext do hloubky a přitom atraktivním způsobem. Reportáže jsou dobře graficky zpracované, autor nepracoval “od stolu”, ale zdroje získával v terénu a dobře s nimi následně pracoval.

 

Kategorie online žurnalistiky „Cena za inovativní online žurnalistiku“

Jan Boček, Marcel Šulek: Rusové proti Rusům: Země v nevyhlášené občanské válce (Český rozhlas)

Zdánlivě okrajové téma demografického vývoje v Rusku je zde ukázáno jako možná klíčové pro další vývoj této země, ale i Evropy. Příspěvek ukazuje, že Rusko se hroutí zevnitř a jeho rozpad může mít kritický dopad na celou Evropu. Inovativní je nejenom zpracování, ale i přístup k celému tématu. Vhodně zvolená kombinace faktů a novinářské práce přináší vzrušující čtení.

 

Zvláštní cena: Cena za regionální žurnalistiku

Jana Ustohalová: Historik Kovařík: Brněnský pochod byla humanitární katastrofa (Mladá fronta DNES)

Příspěvek se od ostatních odlišuje mimořádným společenským přínosem. Přináší nová fakta, včetně zcela konkrétních detailů. Zabývá se odsunem samotným i událostmi, které po něm následovaly, a poukazuje na dosud nezodpovězené otázky. Odsun brněnských Němců líčí nejen jako ojedinělý příběh, ale zasazuje ho do širších souvislostí.

Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky

Adam Nedvěd , Tomáš Ducháček: Kontrola veřejných zakázek před ÚOHS

Porota ocenila studenty IES FSV UK Adama Nedvěda a Tomáše Ducháčka za atraktivní projekt, který má potenciál přinést svěží úhel pohledu na agendu veřejných zakázek. Jejich přístup je z odborného hlediska velmi kvalitní, tématu se už pečlivě věnovali, rozumějí mu a jsou připraveni ho nadále rozvíjet. Spojení se zkušenými datovými analytiky a novináři otevírá možnost, že se ukáží nová zjištění ohledně dynamiky fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Zvláštní cena: Cena Solution Journalism

Tomáš Lindner: Série textů Uprchlíci 2015: Německá inspirace (RESPEKT)

Autor se v sérii čtyř článků věnoval závažnému a aktuálnímu tématu, které hýbe celým kontinentem. Na rozdíl od České republiky Německo zažívá už více než rok příchod statisíců uprchlíků a před tuto výzvu je postavena celá společnost od vrcholných politiků až po obyvatele malých obcí.

Autor dokázal ve svých textech poukázat na všechny tyto roviny a zároveň nezůstal jen u popisu těžkostí a problémů, ale věnoval prostor i tomu, jaká řešení se při přijímání a integraci uprchlíků osvědčují a jak konkrétně reagují veřejné instituce i občanská společnost. Z textu si tedy čtenář odnáší nejen povědomí o problémech, ale i tom, jak je současní Němci zvládají a kde nacházejí řešení. Důležitým prvkem je i to, že se jedná o řešení přenositelná, která mohou inspirovat i domácí čtenáře.

Formát i obsah textů posiluje otevřenou veřejnou debatu, kde mají místo nejen hrozby, ale i možné cesty ke zvládání problému. Má proto potenciál měnit často jednostranně vychýlenou diskusi a zpravodajství, kde negativní a alarmistické prvky nezřídka převládají.

Důležitým prvkem na pozadí těchto textů je, že nehovoří pouze o institucích a formálních strukturách, ale poukazuje také na iniciativy běžných občanů, řadových obyvatel Německa. Ukazuje tím, že i při řešení tak velkých výzev hrají důležitou roli aktivní občané a jednotliví lidé.

Žurnalistika orientovaná na řešení (Solution Journalism) je především vysoce kvalitní novinařinou. I v tomto aspektu porota oceňuje vynikající kvalitu novinářské práce autora a podtrhuje odvahu média věnovat tomuto tématu rozsáhlý prostor čtyř navazujících textů.

 
Zvláštní cena: Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura

Vojtěch „Vhrsti“ Jurík: série kreseb v časopise Rodina a škola

Vojtěch Jurík má na první pohled velmi sympatický styl provedení kresby a komentování aktuálních událostí. Porota si cení především jednoduchosti jeho kreseb, která odkazuje k americkému stylu (Simpsonovi, Futurama). Vybrané kresby dobře odrážejí problémy každé generace a oživují i úžeji specializované médium, jako je časopis Rodina a škola.

Česko-slovenská cena veřejnosti

O vítězi této ceny rozhodla česká a slovenská veřejnost v online hlasování, které probíhalo od 15. Do 24. dubna 2016 na adrese: http://hlasovani.novinarskacena.cz/.  Vítězný příspěvek získal  5 363  hlasů, celkem z 10 455 hlasujících.

Vítěz: Martin Veselovský za rozhovor s Martinem Konvičkou (DVTV)

21.12.2021

Nominace příspěvků do soutěže Novinářská cena 2021 spouštíme už 3. ledna 2022

Nadace OSF vyhlašuje již 12. ročník soutěže Novinářská cena. Od 3. ledna 2022 můžete nominovat to nejlepší, co na poli české mediální scény vzniklo v letošním roce. Do soutěže bude …

Celý článek

18.6.2021

Soutěž Novinářská cena 2020 zná své vítěze

Nadace OSF udělila v pátek večer již po jedenácté novinářské ceny. Ocenění v celkem čtrnácti kategoriích přebralo na slavnostním udílení v prostorách Azylu78 deset českých novinářů a novinářek a čtyři …

Celý článek

10.6.2021

Nominace soutěže Novinářská cena 2020

  Nadace OSF zveřejnila seznam nominovaných na Novinářskou cenu 2020. Do 11. ročníku soutěže bylo přihlášeno 691 příspěvků, cena se uděluje v celkem 14 kategoriích psané, audiovizuální a online žurnalistiky. …

Celý článek

4.1.2021

Novinářská cena 2020 – nominujte nejlepší novinářské počiny roku

Od 4. ledna může široká veřejnost, redakce i samotní novináři nominovat nejlepší žurnalistické práce do soutěže Novinářská cena. Uzávěrka pro nominace je 1. února 2021. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v …

Celý článek
poker online
live skor
Agen Situs Pkv Games Terpercaya
judi bola slot pragmatic situs judi bola pragmatic play judi bola Situs Slot TOS885
daftar gambar togel
PROBOLA memiliki game slot pragmatic play yang mudah menang saat dimainkan